Medialne.sk 2: Ako nerobiť web

Testovanie použiteľnosti znamená, že otestujete funkcionalitu webu ešte pred spustením, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam. Ani náhodou to neznamená, že budete testovať reakcie reálnych používateľov na neotestovaný web. V prvom prípade odhalíte väčšinu problémov ešte pred spustením, v druhom sa vám to môže veľmi ľahko vymstiť a nemusí to byť príjemné.

Je zmena naozaj nevyhnutná?

Ak sa rozhodnete upraviť už fungujúci web, musíte poznať odpoveď na dve otázky - je zmena naozaj nevyhnutná a skutočne to zvládneme? V prípade, že na jednu z tých otázok odpoviete "neviem", môže to mať pri veľkých weboch nepríjemné následky.

Chápem, že bolo potrebné zmeniť systém z čias študentských začiatkov, ale určite sa to dalo urobiť menej amatérskym spôsobom. Nie som si istý, či kombinácia Typo3 + Wordpress je adekvátnou náhradou. Možno ešte tak druhý spomenutý sa dá považovať za veľmi dobrý free systém pre blogy. Absolútne mi to nekorešponduje s vyjadrením Radoslava Agustína z Medialne.sk:

konecne prechadzame na profesionalny a rozvijatelny redakcny system

No neviem, ja tam vidím síce kvalitný, ale nie profesionálny redakčný systém. Ak potrebujete na jednom webe dva rozdielne systémy, nemôže byť reč o profesionálnom CMS.
Existuje však jedna vec, ktorú nedokážem nikdy pochopiť - ako môže niekto spustiť nový systém bez toho aby ho otestoval. Neexistuje ani jedna výhovorka, ktorá by to mohla ospravedlniť. Už aj školáci si vedia urobiť testovaciu verziu pred spustením (či už lokálny server na vlastnom počítači, alebo kópiu webu na inej doméne/subdoméne). Skutočne by ma zaujímalo, kde asi soudruzi z Medialne.sk a Monogram Technologies udělali chybu. To sa už asi nikdy nedozvieme. Dozvieme sa však, že spustili systém, do ktorého nevedia ani pridávať obrázky. Naozaj profesionálne.

Dizajn je čisto subjektívna záležitosť, použiteľnosť objektívna

Je pre mňa skutočnou záhadou, že si tak veľká spoločnosť akou je Monogram neurobila jednoduchú analýzu použiteľnosti. Nemusí ísť ani o náročné testovanie dobrovoľníkmi, bohato stačí jeden človek, ktorý má skúsenosti z oblasti návrhu webov, ktorý na to všetko dohliada. A tým nemyslím grafika, ktorý navrhuje weby podľa toho čo sa jemu páči (viď nový dizajn Medialne.sk), ale človeka, ktorý dokáže grafikom tlmočiť základné požiadavky na použiteľný dizajn. V tomto prípade bol ten človek zrejme na dovolenke (a tú dovolenkú ťahá asi od schválenia nového dizajnu pre Tyzden.sk).

Pán Augustín v diskusii poznamenal:

Pripominam si momenty spustania aktualneho dizajnu: vela ludom sa nepacil a chceli spat ten stary. A mame to tu spat :) To iste bude o par rokov.

Tu nejde o strach z nového. Ja chápem, že sa zmena vždy ťažko prijíma, ale ak je nový dizajn aspoň trochu dobrý, ľudia ho akceptujú. Rovnako ťažko sa však priznáva chyba. Ak by si ju ľudia stojaci za Medialne.sk priznali, mohli sa z nej poučiť a urobiť web lepším. Teraz tvrdohlavo stoja za svojim rozhodnutím a bude ich stáť ešte veľa energie, kým web dostanú do použiteľnej podoby.

Bohužiaľ tomu moc nepomáhajú podobné vyjadrenia:

Nemozete pouzit omietku zo stareho domu, ked staviate novy.

Sú to neskutočné nezmysli, ktoré sa môžu pokojne rovnať s vyjadreniami súčasnej vlády. Poukazujú na to, že ľudia, ktorí majú na starosti prechod na nový systém (a dizajn) nie sú v tejto oblasti odborníci (aj keď by sa to podľa článkov mohlo zdať). Web nie je dom. Chápem, že redizajn je vždy lákadlom, ale nie za cenu komfortu pre vašich návštevníkov. Dvojnásobne to platí pre web s technologickým zameraním.

Chcel som pridať niekoľko ukážok, prečo považujem nový dizajn za skutočne veľký nepodarok, ale nechám si to na samostatný článok. Na záver by ma zaujímali iba dve veci:

  • ak ide o tak profesionálny systém, ako spomínal pán Augustín, prečo musím hľadať kotvy k jednotlivým príspevkom priamo v zdrojovom kóde? Považujete to za vlastnosť profesionálneho systému? Ja nie. A ak to nie je chyba systému, tak je to ukážkou amaterizmu, pretože toto je jedna z vecí, ktorá mala byť dokončená dávno pred ostrým spustením webu.
  • ktorý moderný redakčný systém potrebuje skoro dvadsať samostatných súborov s JavaScriptom? Čo tam preboha robia? Však s takým množstvom skriptov musí ten web aj myslieť za mňa.
Autor: shaggy Kategória: použiteľnosť Publikované: 04.08.2009

Komentáre

[#1 tomas abaffy 05.08.2009, 09:36:37]
Mne osobne sa nepaci, ze novy skaredy dizajn sa ospravedlnuje nutnostou noveho profesionalneho cmska.
Stare cmsko fungovalo, len nebolo prepojene s etrendom, to je pravda. Upgrade CMSka nemusi byt vyslovne spajany s redizajnom, stara omietka na novy dom je nieco ine. Ak sa niekto stahuje do noveho domu (cmsko), nemusi vyhodit vsetok nabytok, ale prestahovat ho.

Takze ospravedlnovat novy skaredy dizajn nutnostou cmska je trapne. Nazyvat opensource "profesionalnym" cmskom je mi divne, ale budis. Ak to cmsko bolo naozaj tak zle a nefunkcne, preco sa pouzivalo viac nez 5 rokov?

Co je to za profesionalne cmsko, ked v nom redaktor nevie (intuitivne sam od seba) pridat obrazok? (A nevie to v den spustenia?) A ak kvoli tomu meskala tyzdnovka, ako je mozne ze profesionalne cmsko tu tyzdnovku posielalo na titulku etrendu? Fakt nechapem.

[#2 tomas abaffy 05.08.2009, 09:37:41, web]
Ale na druhej strane uznavam jednu vec, pre mnohych ludi je profesionalnou pracou, ta co je draha. Takze zvysujem ceny od dnes na 5-10 nasobok a budem profesionalny ako Monogram :)

[#3 Mona 05.08.2009, 17:20:34, web]
Je evidentné, že ten pán z Mediálne.sk moc teda nevie o čom hovorí. Dva free CMS na jednom webe, to sa mi tiež zdá so slovom "profesionálny" nezlúčiteľné.

Podľa mňa má Monogram nejakého super manažíra, čo všetkých v E-Trende ošálil super profi publikačným systémom. Poprípade manažírku s veľkými ústami. :D

[#4 Srigi 14.08.2009, 09:47:49]
Tento rok redizajnom/upgradom CMS moc nepraje. Napr. problem s nahravanim obrazkov mali v osterj prevadzke aj na PCTuning.cz

Jediny prochod, ktory zvladli webmastri bez nejakych vascich zavahani bol na interval.cz

[#5 shaggy 14.08.2009, 10:00:00, web]
Srigi, ani prechod Interval-u na nový systém nebol úplne bez problémov, napríklad niektoré odkazy a stránky boli ešte nedávno nefunkčné.

[#6 frco 14.08.2009, 15:53:15, web]
August 2008 http://etrend.frco.sk

[#7 shaggy 14.08.2009, 16:36:29, web]
frco, tvoje návrhy sa mne osobne páčia, myslím že je to ...krát lepšie ako teraz (za tie tri bodky si dosať akékoľvek číslo väčšie ako 99). A ako vidím, aj mojej grafičke sa to páči: http://shaggy.sk/citatelia-medialne-chceme-spat-bohumila#komentar8
a tej sa málokedy niečo páči :-D

[#8 frco 15.08.2009, 20:30:15, web]
No dakujem vam, snazim sa, som rad, ze tom sem-tam niekto dokaze ocenit. Mne sa zase pacia tvoje clanky a taktiez to, ze ich vobec robis.

[#9 lump 20.10.2009, 10:22:41]
Nechcem obhajovat Monogram technologies, ale uz v title ich stranky je toto "Weby a internetové riešenia na TYPO3 CMS". Cize maslo na hlave maju ludia z medialne.sk, ktori urcite vedeli do coho idu a je nefer ociernovat firmu len preto, ze niekto vyuzil jej sluzby a prezentuje vysledok inak ako dodavatel.

Pridať komentár

Polia označené hviezdičkou * sú povinné.rss