Keď amatéri robia weby

Poznáte to. Automechanik vám omylom niečo poškodí na aute a vyhovorí sa na to, že to tam bolo už predtým. Lekár sa vyhovorí na nepredvídané komplikácie pri operácii. A čo webdizajnér? Ten sa nevyhovára, ten svoju neschopnosť hodí na vás a nič nepovie.

Staronové Meteo

Nepatrím medzi používateľov portálu meteo.sk, ale keď som sa dočítal, že tento web nie je optimalizovaný pre IE6 a ani nebude, začal som sa o to viac zaujímať.

Áno, chápem, že nie každý koder dokáže urobiť dizajn tak, aby fungoval vo všetkých používaných prehliadačoch. Ale nechápem, prečo niekto skrýva svoju neschopnosť a vydáva to za pokrok. Ak neviem urobiť web tak, aby išiel všade bez problémov, otvorene to priznám. A netvárim sa, že to bol môj zámer. Preto prepáčte všetci používatelia IE6, nové Meteo.sk si nepozriete. Pracovníci, ktorí chcú vedieť aké bude počasie a nemajú možnosť nainštalovať nový prehliadač. Ľudia, ktorým ich prehliadač vyhovuje a nechcú nič meniť. Všetci títo môžu chodiť na web SHMÚ, ktorý im určite bude fungovať a podľa môjho názoru vyzerá o dosť lepšie.

Odstrihli IE6, ale tým to nekončí

Ak by ste si mysleli, že jediná chybička krásy spočíva v tom, že (staro)nové Meteo.sk nepodporuje IE6, tak ste až moc veľkí optimisti. Čo sa týka dizajnu, nie je nové Meteo.sk ani náhodou peknou ukážkou súčasného dizajnu. Nemôžem si pomôcť, ale mne nový dizajn pripomína grafiku TV Markíza z polovice 90tych rokov. Presvedčiť sa môžete sami (po kliknutí sa vám otvorí video):

Markizácke počasie z roku 96 Zvučka počasia z roku 96

Neprístupné Meteo.sk

Dá sa v roku 2009 urobiť web so základnými školáckymi chybami v oblasti prístupnosti? Odpoveď: áno, dá sa. Meteo.sk je nádherným príkladom, ako to nerobiť. Keď som si ten web dnes pozeral, zaujalo ma menu:

Obrázok menu na Meteo.sk

Všimnite si - kurzorom sa už nenachádzam nad položkou menu a aj tak sa to ešte stále tvári ako odkaz. Je to kvôli tomu oranžovému štvorcu, ktorý vedľa textu Predpovede. A pritom to stačilo urobiť úplne jednoducho: oranžový štvorec a všetko prebytočné by bolo súčasťou zoznamu (tag LI) a odkaz by bol odkazom, bez toho, aby zbytočne prečnieval. Pozrel som si zdrojový kód a hneď mi bolo všetko jasné - človek, ktorý to robil by očividne niečo také nezvládol.

Nebudem spomínať všetko, vyvíjali to dosť dlho a keby mali záujem urobiť prístupný web, tak by to určite urobili (čiže o rady pravdepodobne nestoja, preto nimi nebudem márniť čas). Spomeniem iba nadmerné používanie divov - dokonca aj menu je riešené cez tag div, absencia akýchkoľvek nadpisov, absencia alternatívnych textov pri obrázkoch, neklikateľné logo v hlavičke, logo webu je súčasťou obrázku v hlavičke (bez akejkoľvek textovej informácie), nezmyselný title stránok atď. Toto som si všimol behom pár minút a priznám sa, mal som dosť. Nielen dizajn, ale aj celá technická stránka webu je neuveriteľne zastaralá. Potom nechápem, prečo ten web nefunguje v zastaralom prehliadači.

Ale aby som sa vrátil k úvodu. Viete, ako to teda vyzerá keď amatér robí web? Jednoducho:

  • amatér povie - to nie je chyba, my sme sa tak rozhodli, nevadí nám obetovať 15% návštevníkov,
  • kým profesionál by povedal - viem, že sa to všade nezobrazuje správne, ale pracujem na tom.

V tom je rozdiel - nejde ani tak o to, čo viete, ale či si viete priznať vašu chybu.

Autor: shaggy Kategória: prístupnosť Publikované: 08.09.2009

Komentáre

[#1 František Kocúrik 09.09.2009, 17:04:33, web]
No u meteo sa vzdali možno aj 30% návštevníkov. Súdim podla toho aké sú štatistiky na stránkach s podobnou návštevnosťou ako je meteo.

Možno to zavinila svetová finančná kríza, že zvolili nejakú lacnú alternatívu alebo iba jednoducho zlyhal management a firma čo to robila sa nabalila.

[#2 viktor 10.09.2009, 09:22:42, web]
aj podla mna by sa uz stranky nemali optimalizovat pre IE6 - nie preto, ze je to tazke (je to lahke), ale preto, aby niekto takto donutil ludi prejst na nove prehliadace, aspon na ie8.

[#3 Ďuri 10.09.2009, 16:03:04]
[#2] viktor, žiaden návštevník sa ti nebude prispôsobovať. Som v škole? Inú možnosť ako IE6 nemám. Som v práci? Inú možnosť ako IE6 mi zamestnávateľ nedovolí. Som BFU? O inej možnosti ako IE6 neviem a nepotrebujem ju.
Vždy budeš na vine ty, nie užívateľ, pokiaľ sa tvoja stránka zle zobrazuje. Ak používaš nové HTML5 elementy, alebo XHTML, alebo zložité CSS selektory, alebo príliš veľa Javascriptu, alebo vyžaduješ novšie prehliadače, prichádzaš o návštevníkov. Škodíš len sebe.
K článku - aby som si vybral predpoveď počasia pre svoje mesto, musím mať zapnutý Javascript. Porušili jedno z najdôležitejších pravidiel prístupného webu, hanba.

[#4 Mona 10.09.2009, 19:48:13, web]
[#3] Presne tak. IE6 je zlý prehliadač. Lenže akékoľvek podobné pokusy webdizajnérov zbaviť svet IE6 si v konečnom dôsledku odnesie návštevník stránky. No a ten nikdy nebude mať dojem, že používa zlý prehliadač. Bude mať dojem, že stránka nefunguje. Čo je koniec-koncov správny dojem. Rozhodne to neprispieva k dobrému menu meteo.sk.

Pokiaľ je web nejaké hobby, ktoré ma neživí, tak je to jedno. Ale akonáhle chce človek robiť biznis, 30% používateľov IE6 je proste veľa.

[#5 viktor 11.09.2009, 09:31:52, web]
duri.. ked si v skole, mas moznost ist za ucitelom a vysvetlit mu, ze ie6 je stary prehliadac, povedat mu nieco o tom, aby ho vymenil. tuto moznost ma kazdy, zalezi, ci ju CHCE realizovat. aj ja robim weby pre ie6.. ale len preto, aby sa nepovedalo :)

[#6 viktor 11.09.2009, 09:34:15, web]
este by som doplnil statistiku pouzivania ie6 podla http://w3counter.com/globalstats.php - 14.04%

[#7 shaggy 11.09.2009, 09:50:07, web]
viktor - keď si v škole a vysvetlíš učiteľovi, že to je zastaralý prehliadač... aj tak to nebude nič platné, lebo väčšinou na to dohliada nejaký správca. Možno ešte na nejakej strednej škole je správca zároveň učiteľom informatiky, ale na určite nie na vysokých školách. A aj tam sa používa staré vybavenie.
K tým štatistikám - nejaké také číslo mám aj ja tu, na svojom blogu, kam chodia hlavne "odborníci". Neplatí to však pre weby ako je napr. spomínané Meteo, tam je ten podiel oveľa vyšší.
A ja narozdiel od teba nerobím weby pre IE6 iba preto, aby sa nepovedalo. Ja to robím pre používateľov ;-)

[#8 Mona 11.09.2009, 10:04:33, web]
Viktor, vysvetli mi prosím, prečo by som ja mala hľadať správcu siete (v práci alebo škole) a hovoriť mu o tom, že máme zlé prehliadače? Kvôli jednej stránke, ktorá mi nejde? Pre mňa ako používateľa internetu bude oveľa jednoduchšie a rýchlejšie, ak si tie informácie získam zo zdroja, ktorý mi bude dostupný. Proste nepôjdem na meteo.sk, ale na web s rovnakým obsahom, ktorý je optimalizovaný aj pre IE6.

Práve v tom robí meteo.sk chybu. Ponúka informácie zaujímajúce široký okruh ľudí, no pritom vedome cca 30% z nich bráni k dostupnosti týchto informácií a hovorí im niečo ako: "Náš web si môžete pozrieť len v týchto prehliadačoch. Buď si ich nainštalujete, alebo bežte ku konkurencii."

Asi ti nemusím hovoriť, že pre ľudí z rôznych príčin používajúcich IE6 je vždy jednoduchšie ísť ku konkurencii.


[#9 viktor 11.09.2009, 13:35:52, web]
mona, ja som nikde nepisal, ze TY by si mala ist niekoho hladat..
problem vidim v neochote.. sice nemusim pouzivat css pre ie6, takze to az take hrozne nie je, no uprava pre ie6 vyzaduje kus casu. je to xx rokov stary prehliadac a ludi proste TREBA ucit, ze su aj novsie (od IE)

[#10 shaggy 11.09.2009, 14:13:48, web]
viktor - to máš ako napríklad s MiniDisc od Sony. Tiež chceli ľuďom vysvetliť, čo je pre nich dobré a že by mali používať nové technológie. Lenže tam nebola dohoda viacerých firiem, preto to skončilo neúspechom.
To isté platí pre "odstrihnutie" IE6 - kým sa učitelia na školách, väčšina používateľov a ľudí čo majú na to nejaký vplyv skutočne nedohodne, že je čas na zmenu, tak ten čas nebude. A potom treba ešte počkať, kým tí ľudia vymenia svoj starý prehliadač. Ak chceš robiť stránky pre masy, pre všetkých používateľov a musíš sa zamerať aj na nie-profesionálov, nemôžeš si dovoliť určovať, čo budú oni používať. To rozhodnutie je iba na nich. Používatelia tu nie sú pre webdizajnérov, webdizajnéri sú tu pre používateľov.

[#11 Ďuri 11.09.2009, 14:43:01]
[#9] To, koľko času ti zaberie úprava pre IE6, záleží len na tvojich schopnostiach a skúsenostiach. Ak robíš stránku tak, že od začiatku myslíš na IE6, zaberie ti optimalizácia pár minút.
Ak chceš dať návštevníkom najavo, že by mohli upgradovať, daj si na stránku prúžok s upozornením, ale nerieš to tak, že stránku necháš rozpadnutú.

[#12 viktor 11.09.2009, 18:41:52, web]
ja to nikdy neriesim tak, ze necham web rozpadnuty.. rovnako netvrdim, ze sa to tak musi robit, len by ma zaujimalo, kedy bude podiel ie6 natolko nizky, ze sa na ie6 vykaslem.. dufam, ze rok 2020 je to spravne cislo.

[#13 viktor 11.09.2009, 18:42:47, web]
a mimo to.. je to zacarovany kruh, ZO STRANY WEBDESIGNEROV..

dokial sa budu optimalizovat stranky pre ie6, dovtedy bude ie6.. keby teraz hned vsetky stranky neboli robene pre ie6, ti uzivatelia by sa zamysleli.

[#14 Mona 11.09.2009, 18:48:42, web]
Viktor, pokiaľ sa bude IE6 distribuovať a bude podporovaný, dovtedy budú existovať ľudia, ktorí ho budú používať. Nemá to s webdizajnérmi vôbec nič spoločné.

[#15 Ďuri 11.09.2009, 21:34:10]
[#12, #13] Áno, je to začarovaný kruh, a? Rok - dva dozadu IE6 nikomu nevadil, zrazu sú tu samé kampane a boje proti IE6. Povedz mi jeden dôvod, prečo by mali ľudia, ktorým IE6 vyhovuje, prechádzať na iný prehliadač.

[#16 viktor 12.09.2009, 10:10:18, web]
duri ludia nepouzivaju IE6 preto, lebo im vyhovuje, ale preto, lebo

-nemaju (nechcu) odkial ziskat IE8
-nevedia, ze nejaky IE8 existuje

[#17 shaggy 12.09.2009, 10:17:28, web]
viktor - ale no tak, myslíš že staršej pani, ktorá si pozerá pár webov IE6 nevyhovuje? Prečo by sa mali zaťažovať sťahovaním nového prehliadača a učením sa nových vecí (má napríklad inak usporiadané tlačítka), keď môžu používať to, na čo sú zvyknutý?
Je vidieť, že nevieš veľa o tom, ako pracujú ľudia s webom, čo ich zaujíma a čo naopak nie. Tým tvojim vnucovaním názoru porušuješ "základné pravidlo" použiteľnosti - nútiš používateľa premýšľať viac, než je nutné.

[#18 Srigi 13.09.2009, 10:04:39]
to #3 >> mnooo, tvrdit, ze v skole alebo praci inu moznost ako IE6 nemas je alibisticke. Ak patris medzi pokrocilych IT uzivatelov moses si napr. emalom poslat Portable Firefox.

To ze to nezvladne sekretarka vo vedlajsej kancelarii, ta predsa nemusi trapit. Ty ako pokrocily IT uzivatel si predsa nebudes kazit "user-experience" so zastaralym/zaostalym prehliadacom.

[#19 shaggy 13.09.2009, 10:29:40, web]
Srigi - ja som si nikdy nekazil "user-experience" zastaralým prehliadačom, ten zážitok mi vždy pokazili tí, čo tie stránky urobili zle (tak ako v tomto prípade). A prečo by si niekto takým zložitým spôsobom posielal Portable Firefox iba kvôli tomu, že si v škole chce pozrieť, aké bude počasie? To je ako škrabať sa ľavou rukou za pravým uchom... alebo ešte lepšie - ísť protileteckou strelou na komára.

[#20 viktor 13.09.2009, 11:47:35, web]
shaggy - informacne panely s moznostou stiahnutia si IE8 uz ma na slovensku tucet portalov. napis napriklad do azetu, preco ludi nutia pouzivat ie8 miesto ie6..

[#21 fidelis 13.09.2009, 12:14:47, web]
Pripomína mi to, ako som chodil na strednú a na starých pc-čkach sme mali ešte IE 5.0 a 5.5 a potom škola kúpila nové pc-čka a tam už bol IE 6.0 ako mi srdce poskočilo keď v ňom už stránky fungovali korektne a teraz ten je zastaralý potom spolužiak nainštaloval IE 7.0 a to bola ešte vačšia pecka už sa to blížilo k FF, ale pre zmenu tam nefungovali iné veci.
K prístupnosti komerčných webov, len toľko, že mali by sa aj tie pokutovať. Ale myslím, že pokles návštevnosti je ten najväčší trest pre každého majiteľa a prevádzkovateľa webu.
K slovenčine:
To shaggy: nie "moc veľa", ale "veľmi veľa" a nie zvyknutý v pluráli ale zvyknutí
"dobrý človek" - singulár, "dobrí ľudia" - plurál
To moni: nie "akonáhle", ale "lenčo"

[#22 shaggy 13.09.2009, 12:57:24, web]
fidelis - nemusíš mi opravovať gramatiku, viem veľmi dobre, že pri množnom čísle sa píše mäkké i v prídavných menách. Lenže komentáre píšem narýchlo, veľakrát to v priebehu písania mením, takže občas sa vyskytne chybička. A spojenie "moc veľa" budem naďalej používať v komentároch (a myslím, že aj mona bude používať to svoje).
+ nie je "moni", ale "mona".

[#23 fidelis 13.09.2009, 13:06:33, web]
Shaggy, ak chceš kritizovať iných, mal by si najprv sam zniesť kritiku a nielen iných kritizovať.

[#24 shaggy 13.09.2009, 13:10:14, web]
fidelis - ja znesiem kritiku, len ti vysvetľujem, že moja gramatika je na veľmi dobrej úrovni, ale v komentároch sa vyjadrujem tak, ako hovorím. A všetky ďalšie komentáre, ktoré nesúvisia s témou budú zmazané.

[#25 Ďuri 13.09.2009, 15:53:11]
[#18] Áno, ak patrím. Ak nepatrím, tak mám smolu. Vieš, koľko je na Slovensku ľudí, pre ktorých internet znamená modré e na ploche? Mňa síce nepodpora IE6 trápiť nebude, ale tú sekretárku áno.
[#20] Odkedy núti azet ľudí používať IE8 miesto IE6? Azet je ten posledný, ktorý by to robil, pretože tam je koncentrácia "BFUs" ešte dvakrát taká, ako býva na priemerných stránkach. Azet bude IE6 podporovať ešte dlho.

[#27 eMDi 14.09.2009, 12:29:09, web]
ahoj shaggy. ako vzdy mas pichlavy jazyk (prsty) ... co sa tyka podpory IE6, ktoru nepodporuje ani FB, ani YouTube a MS ju stahuje v ramci aktualizacii z obehu, je podla teba normalne, aby statny web ako http://195.28.70.134/kapor2/index.asp?t=1252924180984&lang=sk podporoval len JEDEN prehliadac, ktory dokonca nie je ani multiplatformovy? web, ktory je plateny aj z mojich dani? by si sa cudoval, ze nie som ziaden amater v ramci programovania, sme si vedomi este niektorych nedostatkov, ktore priebezne odstranujeme a tiez nie som sam nadseny vyslednym kodom, ktory sa dost zhorsil po mnohych zasadnych zmenach v pokrocilom stadiu vyvoja. na margo menu, je to kvoli tomu, ze link ma na pozadi obrazok, ktoreho sirka u podsekcie v tebe vyvolava dojem, ze je kratsi ako samotna aktivna sekcia, v skutocnosti su rovnakej sirky. ani mna tam netesi niekolko veci, no som plateny za pracu, aby to bezalo, nemam na starosti pripomienky k designu. howgh and peace. ;)

[#28 shaggy 14.09.2009, 13:00:22, web]
eMDi - píšeš o programovaní, čiže si programátor, nie koder, preto som nenarážal na teba (nemusíš sa ospravedlňovať a písať, že nemáš na starosti dizajn).
Nechápem súvislosť medzi Katastrálnym portálom a Meteo.sk. Samozrejme, že nie je dobré, ak KaPor beží len v jednom prehliadači, ale o tom sa teraz nebavíme. Má to byť akože výhovorka, alebo čo? Naozaj som tento argument nepochopil.

Menu - ja som pochopil, prečo sa to tak divno zobrazuje, ale opäť tvoj argument nepovažujem za argument. Dá sa to urobiť inak, dá sa to urobiť lepšie.
A na záver - neviem, prečo všetci furt vyťahujú Facebook, Youtube a podobné weby, Meteo sa s nimi nemôže porovnávať, Meteo má trošku inú cieľovú skupinu.

[#29 Ďuri 14.09.2009, 17:47:18]
[#26] Nie som na pokeci ani nemám IE, ale neverím, že azet naozaj prestal podporovať IE6. Je rozdiel nepodporovať prehliadač a pridať si na web nejaký rámček. Azet nikoho nenúti, azet oznamuje o lepšej alternatíve. Robí dobre, že takto trošku prispeje k rozšíreniu nových prehliadačov, ale keby naozaj užívateľov nútil k ich používaniu, kopal by si vlastný hrob. A nielen azet, nesprávne robí každý, kto na IE6 kašle.

[#30 shaggy 14.09.2009, 17:55:16, web]
Presne ako hovorí Ďuri. Aby som sa presvedčil, tak som sa skúsil prihlásiť na Azet aj na Pokec a nevidel som, že by "nepodporoval" IE6. Iba mi oznámili, že je čas, vymeniť starý prehliadač za lepší, ale bol to taký decentný oznam, ktorý ma neobmedzoval.

[#31 Mona 15.09.2009, 10:17:28, web]
Ak je pravda, že YouTube.com alebo FaceBook.com na IE6 nerozchodíte, tak podpora IE6 je pre Azet a jeho Pokec asi jediný benefit. :D

[#32 fidelis 15.09.2009, 22:01:02, web]
Odkedy sa ako používateľ snažím ovládať pc samotnou klávesnicou stretávam sa s nepríjemným fenoménom, že autori väčšiny webov na nás klávesákov kašlú. Akoby web bol len pre tých čo môžu používať myš. A pokiaľ viem aj toto je jedna z požiadaviek prístupnosti.

[#33 patrik 29.09.2009, 15:21:47, web]
Pekne napísané. Diskusia na hranici flamewar o tom, či má zmysel podporovať IE je zbytočná. Každý prehliadač s nezanedbateľným trhovým podielom je na komerčnom webe jednoducho nutné podporovať. Samozrejme o optimalizácii na mieru pre konkrétny prehliadač je tiež zbytočné hovoriť, ak kodér pozná pojem plynulá degradácia nie je v podstate čo riešiť.

;-) Nie, neodpustím si pichľavú poznámku pre Viktora: Pre mňa je amatér aj ten, kto používa XHTML s text/html MIME typom.

[#34 typ pre vas 17.11.2009, 05:31:33, web]
zdravim, web meteo programoval typek z menom emdi , pise to aj na svojom blogu :

tu mate vysvetlenie aj vo video podobe :D

ja som mrela , aky je to ten emdi amater :)

http://blog.emdi.sk/clanok-151-VIDEOBLOG_-_IE6_je_sice_hrozbou_ale_nechajme_ho_userom_Meteo_sk_ma_s_tym_problem

[#35 Vlado Biro 23.11.2009, 21:58:00, web]
... treba pouzivat IE6 je to super prehliadac .... a vsetci by sme sa mali vratit na stromy a hadzat po sebe kokosove orechy ... dufam ze nemusim tento prispevok optimalizovat pre ludi ktory nepochopia ironiu :)

[#36 shaggy 23.11.2009, 22:05:55, web]
Jeden múdry človek raz povedal - Don't make me think.

Môžete nútiť používateľov do niečoho, čo im nie je po chuti, čo je pre nich cudzie. Pri niektorých weboch sa nič nestane. Pri iných však môžete stratiť nemalé percento návštevníkov. Neviem, ktorý manažér si môže dovoliť povedať "kašlem na 10% návštevníkov, nepotrebujem ich".

Vlado Biro - nikto nehovorí o tom, aby sme boli spiatočnícki, ale nevidím dôvod nerobiť svoju robotu dobre. A keď sa pozrieš na meteo, aké prevratné funkcie sú tam použité, že to nemôže fungovať v IE6?

[#37 Milan Webdesigner 23.07.2010, 23:14:27]
Internet explorer 6 je davno mrtvy a nebezpecny prehliadac. Kto ho pouziva, ten riskuje. A kto ho bude pouzivat nadalej, je hlupy a moze zacat jazdit na 40 rocnom zigulaku.

[#38 mArtIn 16.11.2010, 11:41:42]
Podla mna by som vsetky stranky spravil tak aby fungovali IBA v modernych prehliadacoch. Ak by si otvorili stranku v starom prehliadaci bolo by na strankach: Nepodporovany prehliadac najhrajte novsi... To by prinutilo vsetkych si stiahnut nove prehliadace. To ze niekto pouziva IE6 je bud niekto, kto nevie o tom ze to nebezpecne a pomale atd., alebo niekto kto nema legalny WinXP. Nemat inu moznost by donutilu aj zamestnavatelov a skoly aj neviem ake institucie aktualizovat svoj soft. Potom sa cudujme, ze je lahke niekoho hacknut ked pouziva prehliadac z roku 3 p.n.l. Preto nesuhlasim s tym aby sa kodery trapili s podporou IE6 a rovno sa na to vy...

[#39 shaggy 16.11.2010, 22:02:13, web]
mArtIn - očividne si ešte neprišiel do styku s firemným klientom. Vo veľkých inštitúciách ešte aj v dnešnej dobe fungujú na IE6 a Win XP, nemajú ich ani nelegálny a nezaujíma ich "kvalita" alebo pomalosť tohto prehliadača.
Dávať na stránku akékoľvek upozornenie - to hovorí iba o tom, že to lepšie nevieš urobiť. Lepšia cesta (hlavne pri weboch, ktoré vyžadujú množstvo nových technológií) je proste nechať web v IE degradovať - rohy nechať nezaoblené, vynechať tiene, proste ponechať iba základný zážitok zo stránok. Ale pri väčšine webov sa to ešte vždy dá upraviť tak, aby to mohla prehliadať väčšina používateľov.

[#40 mArtIn 25.11.2010, 10:44:18]
shaggy - Nehovorim ze to tak robim :-) - to nie. Len hovorim ze keby to takto bolo na kazdej stranke tak by sme vsetci aktualizovali :-) a vsetci OLD IE HATERS by oslavovali. Ale ak si mam vybrat medzi clovekom ktory neoptimalizoval web pre IE6 a nejakim veducim ktory pouziva vo svojej velkej firme IE6 tak odsudzujem toho veduceho nie toho neoptimalizera. Aj tak tie chyby, ktore sa ukazu v IE6 sa tykaju viac/menej len dizajnu a nie funkcnosti (mozno nejaky JavaScript tam nepojde spravne) - ale ked clovek pouziva JavaScript tak ako sa ma tak nebude stranke vadit aj keby tam nesiel vobec. Oproti tomu mat nainstalovane IE6 je bezpecnostna otazka co by si hlavne velke firmy mali dat pozor. A chcem sa opytat nieje aktualizacia IE6 na IE7 automaticka spolu s bezpecnostnymi aktualizaciami pre WinXP? Ak ano tak potom tie velke spolocnosti neaktualizuju ani svoje windowsi co uz je teda ultra odvaha na velku firmu.

[#41 prosty uzivatel 18.04.2011, 20:22:49]
Zdravim Vas, ja som iba jednoduchy uzivatel, ale pochopil som o com sa rozpravate. Dufam ze vezmete argumenty od spotrebitela. Takze, ked si spustim stranku hoc aj v najstarsej verzii ie alebo hoc coho ineho a nefunguje to, tak mam jediny pocit. Stranka je ,,naprd,,. Pardon za vyraz. Teda info pre Vas vsetkych robte to tak aby s tym vedeli robit aj jednoduchi ludia.

[#42 Peter Zlavovy 31.05.2011, 20:14:20, web]
No to nove meteo fakt nic moc. Ale aspon ze ako ak funguje by som povedal. Ja som skromny, som vdacny aj za to malo :o)

[#43 Radoslav 17.08.2011, 17:01:28]
V podstate dnes (Internet Explorer 6 2.71%)
- myslim ze stoji za zvazenie zmazanie clanku, kedze uz je "mimo mísu" :)

Pridať komentár

Polia označené hviezdičkou * sú povinné.rss